تاریخ انتشار:۱۴ مهر ۱۳۹۵ در ۱:۲۵ ب.ظ
Print This Post

کارگردان «سردار» سکوتش را در حضور فرزندان شهیدان شکست

به گزارش هفت راه، نادر برهانی مرند نویسنده و کارگردان نمایش «سردار» سه شنبه شب ۱۳ مهر ماه بعد از پایان نهمین اجرای این اثر نمایشی خطاب به تماشاگران گفت: امشب برای من و گروه اجرایی شب بسیار مهمی است زیرا از وقتی که نمایش «سردار» روی صحنه رفت خبرنگاران و اهالی رسانه یا با حسن نیت یا با شیطنت  از من سوال کلیشه ای می کردند که تا به امشب تلاش می کردم از آن فرار کنم اما امشب عزیزانی کنار ما هستند که دوست دارم خالصانه اذعان کنم چرا «سردار» را روی صحنه بردم؟

وی ادامه داد: چند سال پیش که به بهانه شرکت در جشنواره ای به کشور بلاروس سفر کرده بودیم، همه گروه های نمایشی شرکت کننده در جشنواره را ابتدا به مقبره سربازان گمنامی می بردند که شکوه و عظمت آن به قدری بود که توصیف آن میسر نیست. در این فضای باشکوه اولین صحنه ای که دیدم آثار سوختگی به جا مانده از شهری بود که راویان می گفتند در این شهر هشت فرمانده و سرباز در مدت زمانی خاص آن را نگه داشته اند تا سقوط نکند. در همین فضا چارچوبی درست شده بود که در همه روزهای سال چهار نفر به نشانه پاسداشت و احترام این چند سرباز در چهار طرف مربع می ایستند و این مکان هیچ زمان خالی نمی ماند.

برهانی مرند بیان کرد: خاطره این شکوهمندی و احترام چنان روی من تاثیر گذاشت که پیش خود گفتم ای کاش بلد بودیم جدای از شعارها با فرماندهان و سرداران هشت سال دفاع مقدس اینچنین رفتار کنیم. اتفاقا آن ایام نیز مصادف با روزهایی بود که توسط برخی ها توهین هایی به همسر شهید همت و همسر شهید باکری می شد و من باز هم به خود می گفتم در بلاروس برای کسانی که فقط هشت روز از یک شهر نگهداری و پاسداری کردند اینچنین باشکوه مراسم برگزار می کنند اما ما در کشور عزیزمان سرداران و فرماندهانی داریم که هشت سال تمام برای پاسداری از خاک میهنمان ایستادگی کردند، اما ما برای تکریم و احترام آنها چه می کنیم؟

نویسنده و کارگردان نمایش «سردار» در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: بغض آن روز باعث شد که با خودم عهد کنم هر وقت فرصتی بود برای سرداران جنگ بنویسم، حال نمایش «سردار» محصول چنین  درنگی است که امیدوارم مورد قبول شما عزیزان قرار بگیرد. حالا که اینجا در کنار شما بزرگواران حضور دارم از مهدی عباسی دوست و همراه همیشگی نمایش ما که خود فرزند شهید است می خواهم روی صحنه بیاید و مهمانان ارزشمند نهمین اجرای نمایش «سردار» را معرفی کند. البته از شما تماشاگران عزیز نیز می خواهم همگی با قرائت نام این بزرگواران به احترام انها بایستیم و آنها را به پاس حضورشان تشویق کنیم.

مهدی همت فرزند شهید محمد ابراهیم همت، داود کریمی فرزند شهید عباس کریمی، مهدی دستواره فرزند شهید رضا دستواره، علی کشوری فرزند شهید احمد کشوری، ابوذر شیرودی فرزند شهید علی اکبر شیرودی از جمله مهمانانی بودند که مهدی عباسی با  ذکر نام و دعوت از آنها روی صحنه از حضورشان در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر تقدیر کرد.

نمایش «سردار» به نویسندگی و کارگردانی نادر برهانی مرند هر روز ساعت ۱۹:۳۰ با بازی (به ترتیب ورود) هدایت هاشمی، نسیم ادبی، احمد کاوری، نداکوهی، سید علی صالحی، فریدون محرابی، حسین پاکدل، ناهید مسلمی، میرطاهر مظلومی در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می رود.

منبع: مهر


دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*