تاریخ انتشار:۱ مهر ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۳ ب.ظ
Print This Post

رونق بازار کتاب‌های ضد ترامپ در آمریکا

ترامپ شاید خیلی کتاب‌خوان نباشد اما به موهبتی برای ناشران تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وِرایِتی، با شروع دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و هیاهوی هر روزه و حاشیه‌های چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا، دستمایه نویسندگانی شده تا با خلق کتاب‌های ضد ترامپ رونقی به بازار خود ببخشند.

امسال فروش کتاب‌های سیاسی در آمریکا ۲۵ درصد رشد داشته است که از جمله عناوین مهم سال جاری می‌توان از «وفاداری بالاتر» از جیمز کامی، «آتش و خشم» نوشته مایکل وولف و «نامتعادل» از اوماروسا مَنیگالت نیومن نام برد.

این آثار پرتره‌ای از آشوب و ناآرامی در کاخ سفید را ترسیم کرده‌اند.

ترامپ شاید خیلی کتاب‌خوان نباشد اما به موهبتی برای ناشران تبدیل شده است. برخی رمان‌ها همچون «دروغ‌گویان، افشاگران و لیبرال‌ها» نوشته «جنین پیرو» دفاعی آتشین از چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ کرده‌اند.

«کریستِن مک‌لین» مدیر اجرایی توسعه تجاری موسسه تحقیقاتی «ان‌پی‌دی» در این مورد می‌گوید: این روال فرهنگی رو به رشد است و فروش کتاب‌های ترجمه شده نیز در حال افزایش است. مردم می‌خواهند بدانند که چه اتفاق‌هایی در حال رخ دادن است و دنیا چه خبر است.

رونق ادبی امروزه در آمریکا تا حدودی عجیب و غریب است. ترامپ شخصا گفته که به مطالعه علاقه چندانی ندارم و بیشتر به یادداشت‌های کوتاه با علائم و نشانک‌های فراوان علاقمند هستم. این در حالیست که جورج بوش و باراک اوباما فهرست کتاب‌های مطالعاتی خود در فصل تابستان را منتشر می‌کردند ولی به نظر می رسد ترامپ بیشتر اوقات فراغت خود را به بازی گلف در یکی از باشگاه‌های خود صرف می‌کند یا به شبکه فاکس‌نیوز تماشا می‌کند.

فروش کتاب‌های غیر داستانی بویژه کتاب‌های سیاسی باعث بالا کشیدن این صنعت شده است، آن هم در زمانی که رونق کتاب‌های داستانی درحال کاهش و اُفت است.

میزان فروش کتاب‌های چاپی در نیمه اول سال ۲۰۱۸ ۲ درصد رشد داشته و فروش کتاب‌های غیر داستانی بزرگسال با صعود ۴ درصدی به ۱۳۶ میلیون واحد رسید مادامیکه فروش کتاب‌های داستانی چاپی با نزول ۴ درصدی به ۶۳ میلیون واحد کاهش یافته است.

کتاب‌های ضد ترامپ و انتقادی شدید «آتش و خشم» نوشته «مایکل وولف» و «وفاداری بالاتر» کتاب خاطرات «جیمز کامی» رئیس اسبق «اف‌بی‌آی» به ترتیب اولین و سومین کتاب پرفروش در طی آن دوره شدند. همچنین کتاب «ترس: ترامپ در کاخ سفید» نوشته «باب وودوارد» با یک میلیون و ۱۰۰ هزار نسخه به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در فروش اولین هفته در تاریخ ۱۰۰ ساله انتشارات «سایمون و شوستر» به ثبت رسید.


دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*