تاریخ انتشار:۶ تیر ۱۳۹۶ در ۳:۰۴ ق.ظ
Print This Post

بازچاپ رمان «لم‌یزرع» با طرح جلدی جدید

«لم یزرع» آخرین رمان محمدرضا بایرامی با طرحی جلدی جدید از سوی کتاب نیستان بازچاپ و روانه بازار نشر شد.

به گزارش هفت راه،‌ «لم یزرع»‌ آخرین نوشته محمدرضا بایرامی کدر کمتر از یکسال پس از انتشار به چاپ دوم رسید. انتشارات کتاب نیستان چاپ دوم این اثر را در قطع رقعی به قیمت ۲۵ هزار تومان با طرح جلد جدید روانه بازار کرده است.

بایرامی در رمان «لم‌یزرع» تلاش کرده به نوعی مظلومیت شیعیان عراقی در طول هشت سال دفاع مقدس به تصویر بکشد. شیعیانی که اگر در جنگ حضور داشتند ناچار از فشار حزب بعث بوده و اگر حضور نداشته‌اند نیز زندگی و عرصه چنان بر آنها تنگ می‌شده که توان فکری و جسمی برای زندگی باقی نمی‌مانده است. «لم‌یزرع» با چنین تمی به سراغ ماجرای کشتار شیعیان منطقه دجیل در عراق رفته است. شیعیانی که به خاطر سوءقصد و ترور ناکام صدام در روستایشان و نه توسط خودشان حتی، حزب بعث تمامی خانه و کاشانه و زمین‌های کشاورزی‌شان را نابود می‌کند.

آخرین رمان محمد رضا بایرامی را اما می‌توان فراتر از یک داستان دید؛ فراتر از روایتی که او در پس یکسال مطالعه در تاریخ رویدادهای معاصر عراق روایت کرده و از فاجعه دُجیل توانسته روایتی دراماتیک ایجاد کند. این اثر سرگذشت محتوم یک ملت و یک سرزمین است. سرگذشت مردمی که نه می‌دانند برای چه باید با هم نوع خود بجنگند و نه اینکه کجا باید بجنگند و به میدان بروند. سرنوشت محتوم سرزمینی که سالهاست بایر و بدون کشت و زرع مانده و دیگر انگارافسانه لم‌یزرع بودنش برای مردم شیرین‌تر از آباد شدنش به شمار می‌رود.

«لم یزرع» تاکنون جوایز مختلفی چون جایزه جلال،‌ شهید غنی‌پور و کتاب سال را از آن خود کرده و بهعنوان یکی از بهترین رمان‌های منتشر شده سال ۹۵ شناخته شده است.


دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*