تاریخ انتشار:۲۹ آذر ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۷ ق.ظ
Print This Post

آیا بازار کتاب در پاییز رونق می‌گیرد؟

به گزارش هفت راه، طرح پاییزه کتاب از ۲۴ آبان ماه در کتابفروشی‌های عضو این طرح در سراسر کشور آغاز شد.

۷۰۸ کتابفروشی از ۳۱ استان کشور در این طرح مشارکت کردند که از این تعداد ۴۹۴کتابفروشی از مرکز استان و ۱۴۴ کتابفروشی از شهرستان عضو طرح شده‌اند.

 استان تهران با ۱۵۲ کتابفروشی، استان قم با ۱۰۲ کتابفروشی، اصفهان با ۸۴ کتابفروشی و خراسان رضوی با ۶۶ کتابفروشی بیشترین مشارکت را از آن خود داشتند.

در این طرح سقف تخفیف برای هر کتابفروشی  حداقل ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال و سقف مجاز خرید برای هر خریدار حداکثر ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال بود؛ خریدار در قالب این طرح می توانست، در چند نوبت و از چند کتابفروشی، کتاب‌های عمومی را با  ۲۰% تخفیف و کتاب های کودک و نوجوان را با ۲۵ % تخفیف خریداری کند.

در این طرح حدودا ۶۵۹ هزار و ۱۹ جلد کتاب از سوی ۲۰۹ هزار و ۳۱ نفر خریداری شد که این عدد نیز در مقایسه با طرح‌های پیشین، بیشترین میزان فروش و خریدار را ثبت کرده است.

استان های کتابخوان

استان خراسان رضوی با ۵۹ کتابفروشی فعال و فروش ۱۱۵ هزار و ۷۶ جلد کتاب، استان تهران با ۱۱۸ کتابفروشی فعال و فروش ۹۶ هزار و ۱۷۸ جلد و استان خوزستان با ۱۹ کتابفروشی فعال و فروش ۹۶ هزار و ۱۵۸ جلد کتاب توانستند از بین ۳۱ استان مشارکت کننده در طرح، جزو پر فروش ترین استان ها بر اساس کتاب شناخته شوند.پ

کتابفروشیهای برتر طرح پاییزه

همچنین، کتابفروشی‌های «رشد» اهواز با ۶۳۲۰۱ نسخه کتاب، فرازمند رشت «رشت» با ۴۳۳۱۶ نسخه کتاب، «شهر کتاب»مشهد با ۴۳۱۵۵ نسخه کتاب، «کتاب آبان» مشهد با ۳۱۴۵۱ نسخه کتاب، «کتاب رشد» اهواز با ۱۰۲۴۴ نسخه کتاب، «نمایشگاه کتاب کودک» تهران با ۷۹۷۳ نسخه کتاب، «نمایشگاه و فروشگاه کتاب محام» اهواز با ۶۶۲۲ نسخه کتاب، «کتاب شهر»کرمانشاه با ۶۲۷۵ نسخه کتاب، «شهر کتاب» ساری با ۵۴۴۰ نسخه کتاب و «پردیس کتاب» مشهد با ۵۰۶۲ نسخه کتاب به عنوان پرفروش‌ترین کتابفروشی‌های بر اساس کتاب در طرح «پاییزه کتاب» معرفی شدند.

کتابها و ناشران برتر

همچنین کتاب‌های «من پیش از تو»، «پس از تو» و «یک بعلاوه یک» از انتشارات آموت به ترتیب با ۲۹۲۳، ۱۸۳۱ و ۱۷۸۷ جلد، «ملت عشق» از انتشارات ققنوس با ۱۳۸۰ جلد، «بیشعوری» از انتشارات تیسا با ۱۱۸۷ جلد، «جزء از کل» از انتشارات چشمه با ۸۹۰ جلد، «سادگی» از انتشارات افق با ۷۸۷جلد، «بهترین شکل ممکن» از انتشارات چشمه با ۷۵۶ جلد، «فروتنی» از انتشارات افق با ۶۶۳ جلد و «هنر شفاف اندیشیدن» از انتشارات چشمه با ۶۴۶ جلد، از جمله پرفروش‌ترین کتاب‌های طرح «پاییزه کتاب» هستند.

انتقادات به طرح پاییزه کتاب

انتقاداتی به این طرح وارد می شود که تخلفاتی در برخی کتابفروشی ها برای ثبت کتاب ها انجام شده است، این تخلفات در قالب طرح عیدانه و تابستانه هم انجام شد که مطمئنا خانه کتاب باید به این مسئله رسیدگی کند تا طرحی که به رونق خرید کتاب کمک می کند بدون هیچ مسئله ای رونق را به بازار خوابیده کتاب برگرداند.

سرانه مطالعه و طرح پاییزه

سرانه مطالعه یکی از مسائل مهم حوزه کتاب بوده است، مسئله ای که همیشه با آمار سروکار دارد و آمار ضد و نقیض از آن را شاهد هستیم؛ برخی از کارشناسان می‌گویند، طرح‌های مختلف در بازار کتابخوانی فقط برای مدتی کوتاه علاج درد است و در سرانه مطالعه تاثیری ندارد.

شاید اگر همزمان با برگزاری چنین طرح هایی نظرسنجی برای سرانمه مطالعه انجام می شد ، می توان بهتر در این خصوص اظهارنظر کرد.


دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*