تاریخ انتشار:۴ دی ۱۳۹۳ در ۱۰:۵۲ ق.ظ
Print This Post

۱۳۰۴۴۲۴۰۰۰۰۰ تومانی که برای توسعه و ترویج کتابخوانی خرج خواهد شد/ چه نان‌ها که به نام کتاب در روغن نمی‌رود!

مجله فرهنگی هفت راه – گروه کتاب: انتشار لایحه بودجه ارسالی توسط دولت به مجلس، موجب شده است تا اسباب تفریح جدیدی برای خیلی از افراد فراهم شود! سرک کشیدن بین ردیف‌های مختلف این لایحه و همچنین مقایسه ببودجه برخی سازمان‌ها با یکدیگر کاری است که اگر شما هم انجام دهید حتما لحظات شاد و مفرحی برایتان رقم خواهد خورد. اتفاقی که البته مختص به این سال و این لاحه بودجه نیست و سال‌های گذشته هم می‌افتاد.

یکی از بخشهای جالب و قابل توجه در لایحه بودجه، ردیف‌هایی است که در شرح فعالیت بودجه اختصاص داده شده عبارت «برنامه توسعه نشر و ترویج کتابخوانی» درج شده است. با مروری بر این ردیف‌ها و جمع زدن رقمی که برای برنامه توسعه نشر و ترویج کتابخوانی در کشور در نظر گرفته شده است، انسان تعجب می‌کند که چرا وضعیت کتاب و کتابخوانی در کشور ما در این موقعیت قرار دارد.

۱۳۰۴۴۲۴۰۰۰۰۰ تومان مجموع مبلغی است که شش سازمان و مجموعه و نهاد در سال بعد بودجه دریافت می‌کنند تا به توسعه و ترویج مطالعه در کشور کمک کنند. مقایسه این عدد با وضعیت کتابخوانی کشور به اندازه کافی می‌تواند بهانه خندیدن شما را فراهم کند. اما نگاهی به اسامی مجموعه‌هایی که این بودجه را دریافت می‌کنند هم می‌تواند بهانه مضاعفی برای این امر را در اختیار شما قرار دهد. اگر هنوز هم دنبال بهانه دیگری می‌گردید بد نیست به این توجه کنید که بودجه «نهاد کتابخانه‌های کشور» که مسئولیتی رسمی، مستقیم و منطقی در جهت ترویج کتابخوانی دارد، تقریبا نصف «موسسه نشر آثار حضرت امام قدس سره» است! یعنی بودجه نویسان محترم اعتقاد داشته‌‌اند موسسه نشر آثار اما دو برابر نهاد کتابخانه‌ها می‌تواند در جهت ترویج کتابخوانی موثر باشد!

جدول زیر را که از جدول لایحه بودجه استخراج شده است ببینید:

(اعداد به میلیون ریال است)

001

آنچهدر بالا گفته شد و در جدول فوق آمد تنها ردیف بودجه‌هایی است که در آنها عبارت «برنامه توسعه نشر و ترویج کتابخوانی» به صراحت ذکر شده است. وگرنه تعداد زیادی ردیف بودجه هم وجود دارد که در شرح آنها عبارات دیگری که تقریبا همین معنا را می‌دهد، آمده است.

برای مثال مبلغ  ۱۱۷۶۲۵ میلیون ریال برای «کمک به مصرف کنندگان کتاب در سایر اقشار جامعه از طریق انتشار کارت اعتباری یا بن ارزشی خرید کتاب» یا مبلغ ۲۷۴۴۶۰ میلیون ریال برای «کمک به مصرف کنندگان کتاب در اقشار دانش آموز، دانشجو و طلاب از طریق انتشار کارت اعتباری یا بن ارزشی خرید کتاب» و همچنین مبلغ ۷۳۰۰۰ میلیون ریال بابت  «کمک به برگزاری مراسم، جشنواره ها، نشستها، هفته کتاب و مسابقات کتاب و کتابخوانی» در بودجه در نظر گرفته شده است؛ که از این دست ردیف بودجه‌ها بسیار است.

یعنی علاوه بر رقمی که در ردیف مجموع جدول فوق به آن اشاره شد، میلیاردها تومان هم بودجه برای کارهایی در نظر گرفته شده است که بصورت غیرمستقیم هدفی جز ترویج کتابخوانی نمی‌توان برای متصور شد.

و همه این پولها در حالی خرج می‌شود که وضعیت کتاب و کتایخوانی در کشور ما همینی است که می‌بینید. اگر شما هم کارتان از گریه گذشته است، می‌توانید به این اعداد و ارقام لبخند بزنید!


1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. علی
    دی ۴, ۱۳۹۳

    در این یک مورد یک گزارش دیگر هم خواندم که به تفصیل سرفصل این چهار میلیارد آمده بود که خیلی مسخره بود. انصافاً اگر جلوی این ویژه خواری ها گرفته شود، عالی می شود. در ضمن یک سوال هم داشتم و آن این است که آیا آماری از این مبالغ در بودچه های سال های گذشته هم دارید یا خیر؟

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*